Logowanie
Rejestracja
  * *
* *
   
Chcę przystąpić do społeczności:
Resetowanie hasła

Kurozwęki - zamek i bizony.

26 lipiec 2009 21:28:40 | Joanna Pszonka;

"Na górze stromej i skalistej rozłożyło się miasteczko, jedno z tych, jakie Bóg wie za co noszą miano miasteczek. Kilkadziesiąt chat, (...), studnia pośrodku rynku, bożnica, kościół i klasztor sarytek. Wójt, pan pisarz, ksiądz, nauczyciel - oto wielki świat Kurozwęk."

Te słowa zostały zapisane ponad 100 lat temu przez Stefana Żeromskiego. Gdy po raz pierwszy odwiedzimy tą świętokrzyską wieś (Kurozwęki były miastem do 1870 roku) wielu z nas przyzna, że są one ponadczasowe. Pomimo tej zwyczajności, Kurozwęki to miejscowość bardzo chętnie odwiedzana przez wycieczkowiczów oraz miejscową ludność. Powód jest jeden - Zespół Pałacowy - miejsce gdzie każdy znajdzie "coś" dla siebie.

W całym świętokrzyskim każde dziecko wie, że "bizony żyją w Kurozwękach" i mają rację. W Kurozwękach znajduje się jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich. Stado jest całkiem okazałe i pewnie już niedługo przekroczy liczbę 100 sztuk. Nie mniejszą atrakcją są strusie, bydło szkockie, lamy, kozy, dziki, świnki wietnamskie oraz różnego rodzaju ptactwo. Całe ZOO znajduje się kilkadziesiąt metrów od zamku.

Kurozwęcki zamek został wybudowany pod koniec XIV wieku. Przez ponad sześć wieków zmieniał właścicieli, a przede wszystkim wygląd. Zmieniał się styl, moda, zapotrzebowanie, wygody. Dlatego też zamek ten był ciągle przebudowywany/unowocześniany: od drewnianego po murowany, od stylu średniowiecznego przez barokowy do współczenego. Taki historyczny melanż.

Więcej informacji/szczegółów/atrakcji na: www.bizony.com, www.zamkipolskie.com oraz www.polskaniezwykła.pl